Była 221 kompania radiotechniczna w Gostomiu.
Historia.
Wzniesienie to, zwane Łysą Górą lub Łyską, było w pradawnych czasach miejscem zlotów wszystkich czarownic z całych Kaszub. Przedtem jeszcze, było to miejsce kultu pogańskich bogów. Gdy nadszedł czas wszechobecnego chrześcijaństwa i zniszczono miejsce pogańskich praktyk religijnych, stało się ono przeklęte przez okoliczną ludność. Ponoć po wypędzeniu owych pogańskich bóstw, czyli prawowitych gospodarzy tego wzgórza, nie chciało na nim rosnąć żadne drzewo i dlatego do dnia dzisiejszego jest ono nie porośnięte żadnymi drzewami. Dzięki temu góra stała się dogodnym miejscem zlotu czarownic.
W 1935 roku w miejscowości Gostomie, u stóp wzniesienia zwanego Łysą Górą - drugiego wzniesienia Pojezierza Kaszubskiego, po Wieżycy (225,3 m n.p.m.), powstała Pomorska Szkoła Szybowcowa LOPP. Miejsce pod założenie szkoły wyznaczył Szczepan Grzeszczyk - jeden z twórców polskiego szybownictwa. Góra szybko uzyskała miano “Bezmiechowej Północy”.
Szkołę zlikwidowano w 1950 r. po zajęciu “Łyski” przez wojsko i przystosowaniu jej na stację radarową z olbrzymim bunkrem. Rozlokowana została tam 221 kompania radiotechniczna wchodząca w skład 22. batalionu radiotechnicznego w Nieżychowicach koło Chojnic. Jednostka na Łysej Górze wyposażona była w stacje radiolokacyjne typu JAWOR-M2. Pod koniec lat 90. jednostka została rozformowana natomiast budowle związane z nią, istnieją do dziś.
źródło: wikimapia
Linki:
Lokalizacja obiektu (Wikimapia)
Gostomie. Wieś u stóp Łysej Góry
Gostomie - jednostka radarowa oraz szkoła szybowcowa
Jednostka radarowa - OP9BXN - Opencaching
Zdjęcia 2023-2024r.